انجمن کلیمیان تهران
   

مراسه دعای آفتاب پس از 28 سال

   

19 فروردین 88

ایرانیان یهودی همانند یهودیان سراسر دنیا سراسر دنیا روز چهارشنبه 8 آوریل صبح پیش از طلوع آفتاب بیدار شده، به ارتفاعات مناسبی رفته و در انتظار خورشید مانده تا مراسم شکرگزاری ویژه و خواندن دعای آفتاب را برگزار کنند که تنها هر 28 سال یکبار انجام می‌شود، عصر همان روز مومنان یهودی مراسم عید هشت روزه پسح را آغاز کردند.

مراسم دعای آفتاب :

بسیاری از شرکت‌کنندگان در این مراسم، این نخستین باری است که دعای آفتاب می‌خوانند. نیایشی که براساس سنت یهودی نشانه بازگشت خورشید به نقطه و مداری است که در روز خلقت قرار داشته است، این مدار هر 28 سال یکبار کامل می‌شود و به آن مدار بزرگ گفته می‌شود.
آخرین باری که این دعا خوانده شد در فروردین 1360 بود، اما امسال این دعا اهمیت ویژه‌ای یافته است چرا که در آستانه برگزاری عید پسح خورشید پس از 28 سال در نقطه آغاز خلقت خود قرار گرفته است، نشانه‌ای که برخی از یهودیان آن را پیشروی رویدادهای رستگاری بخش در جهان می‌دانند. بسیاری از موسسات آموزشی یهودیان جلسات ویژه‌ای برای تعبیر این رویداد تشکیل دادند.
براساس تلمود بابلی، خورشید در چهارمین روز خلقت آفریده شد. از آن جا که قوانین یهودی فاصله یک روز را از عصر یک روز تا عصر روز بعدی در نظر می‌گیرند آغاز چهارمین روز در غروب روز سه‌شنبه رخ داده است. بنابراین این چرخه 28 ساله در همان نقطه‌ای آغاز می‌شود که خورشید خلق شده است و خورشید تنها هر 28 سال یکبار به این نقطه باز می‌گردد.
  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید