انجمن کلیمیان تهران
   

گاد نعیم چهره ی ماندگار جامعه ی ایرانیان یهودی از میان ما رفت

   

30 بهمن 88

صبح روز جمعه سی ام بهمن ماه پیکر گاد نعیم فعال و خدمت گزار جامعه ی ایرانیان کلیمی پس از 74 سال زندگی پرعزت در بهشتیه ی تهران به خاک سپرده شد و جامعه ی ایرانیان یهودی در فراق این عزیز سفرکرده به سوگ نشستند.
***
گاد نعیم در اسفند ماه سال 1314 در تهران متولد شد. پدرش راب عزیز الله نعیم از بزرگان یهودیان ایران، در سال های بعد از جنگ دوم جهانی بود و در تعیین موقعیت و سرنوشت یهودیان ایران نقش موثر و کارساز داشت؛ مادرش قدرت خانم از خانواده های محترم یهودیان تهران بود که بعد از فوت پدر مسئولیت نگهداری و تربیت فرزندان را به عهده گرفت. بن صیون، دان و عاموس برادران گاد نعیم بودند.
گاد تحصیلات ابتدایی و متوسطه ی خود را در مدارس کوروش تهران به انجام رساند و در دوران تحصیل از فعالین دانش آموزی در عرصه های ورزشی و هنری یهودیان بود.
با توصیه و راهنمایی پدر مدتی در فرانسه به آموختن زبان فرانسه و آشنایی با فرهنگ و ادبیات غرب مشغول شد و بعد از ورود به ایران با سایر برادران به کار تجارت مشغول بود ولی هم چنان مشغله ی فرهنگی و علایق اجتماعی خود را حفظ کرد.
با پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 مرحله ی تازه ای در زندگی گاد نعیم آغاز شد. در این دوره گاد فعالیت های تجارتی خود را تقریبا کنار گذاشت و در سال 1358 در کوران حوادث انقلاب و نیاز جامعه ی یهودی به مشارکت در امور اجتماعی یهودیان در آن زمان پیوست و به عضویت مرکزیت جامعه ی روشنفکران کلیمی انتخاب شد و در زمینه های مختلفی فعالیت نمود.
در سال 1363 با برگزاری انتخابات هیئت مدیره ی انجمن کلیمیان تهران و به راهنمایی حاخام اوریل داویدی و با کمک معتمدین جامعه، کمیته ی حل اختلاف خانوادگی کلیمیان تهران را سازماندهی کرد که در شرایط و زمان خود بسیار موثر و کارساز بود. با شکل گیری هیئت مدیره ی جدید انجمن کلیمیان، گاد نعیم مسئولیت اداره ی کمیته ی املاک انجمن را به عهده گرفت و در حفظ و نگهداری تقویم و بهره برداری از املاک کلیمیان ایران تا حد فداکاری اقدام نمود و نتیجه ای مفید و موثر به جا گذاشت.
در سال های بعد از انقلاب در 12 سال انتشار نشریه ی تموز ارگان جامعه ی روشنفکران کلیمیان ایران تا سال 1368، گاد همراه و همکار فعال و دوست داشتنی نشریه ی تموز بود.
در سال 1372 به عضویت هیئت مدیره ی کانون خیرخواه درآمد و در سازماندهی بخش اداری و مالی بیمارستان دکتر سپیر نقش مهم و اساسی داشت.
با بروز مشکلات در اداره ی خانه ی پیران آن زمان و سرای سالمندان کنونی، گاد نعیم با تلاش فراوان در نظام قانونی انجمن کلیمیان تهران، اداره ی سرای سالمندان را به عهده گرفت. او در سرای سالمندان خدماتی انجام داد که شرح آن فقط با مقایسه ی وضع کنونی سرای سالمندان با گذشته قابل درک است، تا حدی که سرای سالمندان را به نهادی که موجب افتخار و سربلندی جامعه ی کلیمیان ایران است، مبدل ساخت.
در شخصیت فردی نعیم هیچ عنوانی بالاتر از پای بندی او به میراث های جامعه ی کلیمیان ایران و پیوند آن ها با فرهنگ و از تمدن ملت ایران بالاتر نبود. او یهودیت و ارزش های دینی یهود را در صلح، دوستی و برادری مخصوصا با ملت ایران می دانست. از گزافه گویی و فریب مردم و دروغ بیزار بود و هرگز نگاه شخصی خود را بر منافع جمع ترجیح نمی داد و از این که دیگران سوار بر شخصیت و ارزش های فردی او شوند، متنفر بود و به کسی اجازه ی چنین کاری نمی داد.
در سی ام بهمن ماه 1388 (پنجم آدار 5770) مردی بزرگ و استوار، دوستدار یهودیت و عاشق ایران و ایرانی، از میان ما رفت و جسمش در خاکی که دوست می داشت آرمید.
 

مقالات مرتبط:

خبر دردناک است و تفسیر هم برنمی‌دارد
 زندگی گاد نعییم 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید