انجمن کلیمیان تهران
   

روش‌هشانا در اعماق آب‌های خلیج فارس

   

پاییز  1389

زنان یهودی در مسیر پیشرفت، همگام با بانوان ایرانی در بسیاری از زمینه‌ها از جمله ورزش، حضور دارند و موفقیت‌های زیادی کسب کرده‌اند.
نیلوفر نهداران (بتینا) متولد 1369 در اصفهان، قطعاً تنها زن ایرانی یهودی و شاید اولین زن یهودی در جهان باشد که آغاز سال نو را در اعماق دریا جشن گرفته است.
این دانشجوی رشته تربیت بدنی یهودی در خصوص سابقه‌ فعالیت‌های خود گفت: شنا را از 6 سالگی آغاز و اولین دوره مسابقات را از طرف مدرسه در سال 1378 شروع کرده‌ام. نیلوفر نهداران با اشاره به این که با کسب 2 مقام اولی در رشته قورباغه و پروانه و همچنین یک مقام سوم در رشته کرال سینه، افزود: پس از آن مقام‌ها وارد تمرینات مسابقات استانی اصفهان شدم و در مسابقات استانی به سه مقام اولی در رشته‌های پروانه و قورباغه و 4 در 50 متر مختلط تیمی کسب کردم و به عنوان قهرمان قهرمانان مدال چهارم طلا را نیز به دست آوردم.
این ورزشکار یهودی گفت: زمانی که در مسابقات ناحیه در حال رقابت بودم مربی تیم فولاد مبارکه اصفهان به من پیشنهاد همکاری داد. بنابراین من هم درخواست و پیشنهاد مربی تیم را پذیرفته و بدین‌گونه بود که وارد تیم آنها شدم. سپس در مسابقات مختلفی شرکت کردم و صاحب مدال‌های فراوانی شدم. وی درباره مقام‌های خود می‌افزاید: در سال 1381 خوشبختانه توانستم به مسابقات کشوری راه یابم و در اولین دوره این مسابقات که در تهران برگزار شد، در رشته‌های پروانه و 4 در100 متر مختلط تیمی، 2مدال طلا کسب نمودم و همچنین در 100 متر قورباغه هم به مقام سوم رسیدم.
وی افزود: مسابقات کشوری هر سال ادامه یافت و من هر سال به اضافه مسابقات ناحیه، استانی و باشگاهی در مسابقات کشوری نیز شرکت می‌کردم و در سال 1382 وارد تمرینات واترپلوی استان اصفهان شدم.
وی به اولین دوره مسابقات واترپلو قهرمانی بانوان در سال 1384 اشاره کرد و اضافه کرد: در اسفند ماه سال 1384 مسابقات کشوری در قم برگزار شد که من در آن مسابقات سمت کاپیتانی داشتم و به مقام نایب قهرمانی رسیدیم.
وی همچنین در سال 1387 در دوره‌های نجات غریق شرکت کرده و گواهینامه نجات غریق را با موفقیت اخذ کرده است و سپس هم در دوره‌های مربیگری شنا و داوری واترپلو شرکت کرده و گواهینامه واترپلو و مربیگری شنا را نیز اخذ نموده است و بدین‌ترتیب وارد تیم کاناپلو اصفهان شده.
وی درباره غواصی در آب‌های خلیج نیلگون فارس گفت: من به عنوان یک یهودی که از کودگی علاقه زیادی به شنا در دریا داشتم بر این باور بودم که در روز عید «روش هشانا» که مصادف است با آفرینش خلقت آدم، اولین انسان از دیدگاه تورات مقدس با جهانی نو آشنا شد. من هم خواستم در اولین روز سال نو عبری به عنوان یک، ایرانی یهودی آفرینش را در محیطی متفاوت و شگفت‌انگیز در اعماق آب‌های نیلگون خلیج فارس و ماهی‌های رنگارنگ تجربه و جشن بگیرم.
وی پیام صلح را هدف خود اعلام کرد و افزود: من به عنوان یک ایرانی یهودی قصد داشتم ضمن اعلام پیام صلح و دوستی برای جهانیان بر هویت فارسی خلیج فارس نیز تأکید کنم.
نیلوفر نهداران برای محقق کردن این ایده شهریور ماه سال جاری به همراه تیم غواصان به جزیره کیش سفر می‌کند و شب سال «روش هشانا» تابلویی را از براخاهای سفره روش‌هشانا آماده کرده در اعماق دریا نصب می‌کند. او از خاطرات آن شب گفت: قرار بود در آن شب برای غواصی به دریا برویم ولی خبر رسید که آب ناآرام است. بسیار ناراحت شدم و پذیرش آن برایم سخت بود که نمی‌توانم در آن شب غواصی کنم. بنابراین با اصرار فراوان مربی‌ام را راضی کردم تا ما را برای غواصی به دریا ببرد. وقتی به ساحل رسیدیم خورشید غروب می‌کرد و آخرین پرتوهای نور خورشید سال 5770 عبری در میان آب‌های دریا غرق می‌شد. با قایق به میانه دریا (منطقه بیگ کورال) رفتیم در حالی که زیر لب برای سال نو آرزو می‌کردم و براخاهای سفره روش‌هشانا را زیر لب زمزمه می‌کردم به دستور مربی به آب پریدیم، با استفاده از چراغ قوه به اعماق دریا رسیدیم ماهیانی که در اعماق دریا خوابیده بودند با حرکت‌ ما از خواب پریدند. در آن هنگام یک عروس دریایی نیش دردناکی به من زد که من آن را به عنوان هدیه سال نو از دریا به شمار آوردم و بعد متوجه شدم که دوستانم با علائمی که روی ماسه‌ها می‌گذارند قصد دارند سال نو را به من تبریک بگویند. اخذ مدارک غواصی با درجه cc1 و cc2 سوغات این سفر دریایی برای من شد. 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید