انجمن کلیمیان تهران
   

داستانی از بزرگان یهود

   

یعقوب اسحاق کندی یهودی بود، و از فیلسوفان و حکیمان روزگار خود بود و نزد مامون خلیفه عباسی عزت و احترامی داشت. روزی به پیشگاه مامون آمد و در آن مجلس بالاتر از یکی از بزرگان مسلمان نشست. آن بزرگ گفت: "تو یهودی هستی چرا بالاتر از بزرگان اسلام می نشینی؟" یعقوب جواب داد: " برای آن که آن چه تو می دانی من نیز می دانم ولی آن چه من می دانم تو نمی دانی! " آن شخص او را به دانشمندی در علوم نجوم می شناخت ولی از دیگر علوم وی خبری نداشت، گفت: "بر تکه کاغذی چیزی می نویسم، و اگر تو توانستی بگویی که من در آن چه نوشته ام این حق را بر تو مسلم می دانم که در بالادست بنشینی". پس دوات و قلم خواست و بر تکه کاغذی چیزی نوشت و در زیر تشک خلیفه قرار داد و گفت: شروع کن!
یعقوب اسحاق شروع به انجام محاسبات نجومی کرد و سپس گفت: یا امیرالمومنین بر آن کاغذ چیزی نوشته شده که در ابتدا از گیاهان بوده، ولی بعد به حیوانی تبدیل شده. مامون تکه کاغذ را از زیر تشک بیرون آورد و خواند نوشته شده بود "عصای موسی". مامون بسیار تعجب کرد و همگی حیرت زده شدند و آن شخص هم از یعقوب اسحاق عذرخواهی کرد. خبر این واقعه در بغداد و سایر شهرها از جمله در عراق و خراسان هم منتشر شد.
یکی از فقیهان بلخ که بسیار متعصب بود، این خبر را شنید و بسیار متاثر شد. کاردی را در میان کتاب نجومی پنهان کرد تا به بغداد برود و در مجلس درس یعقوب اسحاق حاضر شود و در فرصت مناسب او را به قتل برساند. با این اندیشه پس از طی طریق هنگامی که به بغداد رسید کتاب را در آستین لباسش پنهان کرد و به سمت خانه یعقوب اسحاق روانه شد هنگامی که آن جا رسید خانه یعقوب اسحاق بسیار شلوغ بود و بسیاری از علما و مشاهیر بغداد به خانه او آمده بودند، فقیه وارد شد و به حلقه یاران یعقوب اسحاق پیوست و به یعقوب اسحاق گفت: می خواهم در محضر حضرتعالی علم نجوم بیاموزم. یعقوب گفت: تو از جانب شرق به قصد جان من آمده ای نه برای خواندن علم نجوم ولی از این کار پشیمان می شوی و نجوم می خوانی و در این علم به کمال خواهی رسید و در امت محمد (ص) یکی از منجمان بزرگ خواهی شد. همه بزرگان از این صحبت تعجب کردند و آن فقیه اقرار کرد، کارد را از میان کتاب بیرون آورد و شکست و انداخت و تعظیم کرد و 15 سال در محضر یعقوب اسحاق نجوم خواند و در نجوم به آن درجه رسید که یعقوب اسحاق گفته بود.
  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید