انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

استر در اسارت 

   

اندازه نوشتار:

 ترجمه: دکتر فرزین فرنوشی
اردیبهشت 91

پس از این واقعه، پادشاه دچار افسردگی گردید و برای مدتی امرا و مشاورین خود را به حضور نمی پذیرفت. همین بود که ملازمان پادشاه برای ایجاد شادی در پادشاه پیشنهاد دادند که دختران زیبارو را از 127 استان کشور جمع آوری نموده و برای انتخاب ملکه از بین آنها به حرمسرای پادشاه گسیل نمایند . پادشاه نیز بدون تدبیر و اندیشه لازم، این پیشنهاد را پذیرفت.
بدنبال دستور پادشاه، دختران بسیاری به دربار پادشاه فرستاده شدند که یکی از این دختران «هَدسا» یا «اِستر» بود. استر دختری زیبا و نیکومنظر، عموزاده ی مردخای یهودی از بزرگان یهودیان در آن دوران بود. اصل و نسب آنها به شائول اولین پادشاه بنی اسرائیل می رسید. آنها در شهر شوش زندگی می کردند.
استری مدتی پنهان بود ولی نهایتا دستگیر گردید. در این ارتباط در طومار استر فصل 2 آیه 8 می فرماید: וַתִּלָּקַח אֶסְתֵּר و استر گرفته (دستگیر) شد (به فرهنگ عبری فارسی: سلیمان حییم صفحه 230 زیر مدخل לָקַח مراجعه شود) که بر این امر تاکید دارد که استر ناخواسته و بدون هیچ گونه میل و رغبت شخصی دستگیر شده و به دربار برده شد.
با توجه به برخورد نامناسبی که قبلا بعضی از درباریان دسیسه جو با افراد موحد داشتند. (همانطور که دانیال نبی تنها به جرم خواندن نماز و دعا به درگاه پروردگار به چاه شیران افکنده شد و به خواست خد.ا با معجزه نجات یافت و همین طور سه نفر از انبیاء یهود مانند حضرت ابراهیم بعلت عدم سجده به بت در آتش انداخته شدند و با معجزه از آن سالم بیرون آمدند) (به زندگی دانیال نبی، حننیا، میشائل و عزریا مراجعه کنید.) مردخای از ترس اینکه مبادا بخاطر اصل و نسب استر (از خاندان شائول بودن)، او بعنوان ملکه انتخاب شود، مردخای که پدر خوانده ی استر محسوب می گردید به او سفارش کرد که در ضمن احترام کامل به پادشاه، دین و اصل و نسب خود را مخفی نگهداشته و خود را تنها به عنوان کودک سر راهی که توسط مردخای بزرگ گردیده است معرفی نماید. تا هم به عنوان یک فرد بدون اصل و نسب امکان کمتری برای ملکه شدن داشته باشد و هم از طرفی از احتمال هر گونه توطئه ای از طرف برخی افراد لامذهب و مشرک در امان بماند و مردخای که سرپرست استر بود و از وضعیت او نگران بود هر روزه به محل سکونت استر مراجعه می کرد و از احوال او جویا می شد.
  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید