انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

بازی با رنگ درلایه‌های درون

   

اندازه نوشتار:
 

پاییز 1387

رحمت‌الله نهداران-Nahdaranچندی پیش نمایشگاه رحمت‌الله نهداران (دانا) با عنوان «لایه‌های درون» در نگارخانه ممیزخانه هنرمندان ایران برپا بود.
تابلوهای نهداران دربرگیرنده 3 دوره کاری است؛ دوره اول با عنوان «درنهان» فقط بازی با رنگ است و آدم‌هایی بسته در این تابلوها حضور دارند. دوره دوم با عنوان «حمام» طراحی است و دوره سوم با عنوان «تورا» نقاشی‌هایی است که با لکه‌های رنگی و بافت شکل گرفته و در این لکه‌ها، پرتره‌ها و فیگورها شکل گرفته‌اند.
نهداران درباره شیوه کاری خود به نشریه افق بینا می‌گوید: به رنگ خیلی اهمیت می‌دهم ومعمولا تابلوهایم را با لکه‌های رقیق رنگ روی بوم می‌پاشم و مدت‌ها به این لکه‌های رنگی نگاه می‌کنم تا موجودی را که در این لکه‌های رنگی قرار گرفته است با روشن و تیره کردن رنگ‌ها، برجسته کنم.
لکه‌های رنگی، روی بافت بهتر می‌شوند و لایه‌هایی را که می‌خواهم ایجاد کنم بهتر شکل می‌دهند. برای این منظور در تابلوها از پشت بوم تابلو استفاده کردم چون پشت بوم زیرسازی نشده و رنگ‌ها حالت‌های متفاوتی را ایجاد می‌کنند. رنگ‌های ارغوانی، نارنجی، سبز فسفری و قرمزرنگ‌های غالب تابلوها هستند.
نهداران درباره ارتباط 3 دوره کاری این نمایشگاه گفت: هر 3 دوره متاثر از هم بوده‌اند و فیگورها حلقه رابط 3 دوره کاری هستند. نکته جالب در فرآیند تابلوها این بود که پس از اتمام هر تابلو انگیزه جست و جو و کنجکاوی برای من ایجاد می‌شد تا خودم و تابلوها را بهتر بشناسم.
«لایه‌های درون» اولین نمایشگاه انفرادی نهداران است و در بروشور این نمایشگاه آمده است: «لایه‌ها را کنار می‌زنم مثل آن که درون لایه‌ها سفر کنی، لایه‌ها هر کدام حرفی برای گفتن دارند ولی بی‌اعتنا می‌گذرم، می‌گذرم تا چیزی مرا بیاستاند. چیزی مرا در لحظه نگه می‌دارد و مرا وا می‌دارد تا همانجا بمانم در همین لایه. لایه‌ای از درون یا بیرون، نمی‌دانم و زمان می‌ایسد چند سال، چند ثانیه، چند روز و آنچه می‌خواهم در همان زمان و دیگر نمی‌خواهمش.
زمان شروع به حرکت می‌کند و دیگر اشتیاق به گذر از لایه‌ها در من نیست و این پایان کار است.»
 

 

مقاله مرتبط

مقاله مرتبط

مقاله مرتبط

 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید