انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

اخبار کمیته فرهنگی 

   

اندازه نوشتار:
تابستان 93
 

خدمات فرهنگی انجمن در زمینه فرهنگ یهود و ارتباط با سایر هموطنان قابل ذکرترین بخش فعالیت های کمیته فرهنگی و انجمن کلیمیان است.

مدارس :
- اجرای تکالیف شرعی و فرایض دینی توسط دانش آموزان در روزهای شنبه (شبات) که از احکام الهی شریعت حضرت موسی کلیم ا.لله و یکی از ده فرمان مقدس الهی می باشد، همواره از دغدغه های خانواده های متدین ما بوده است که خوشبختانه با یاری و همکاری مسئولین محترم دولت جمهوری اسلامی ایران و وزارت محترم آموزش و پرورش و با تلاش و پیگیری مداوم مسئولین و افراد دلسوز و فعال جامعه کلیمی امکان پذیر گردید .
کمیته فرهنگی ضمن ابراز خرسندی فراوان، از این اقدام مقامات محترم دولت جمهوری اسلامی ایران که همواره در چارچوب قانون اساسی، مدافع حقوق اقلیت-های دینی بوده اند نهایت تشکر و سپاس خود را اعلام می نماید.
- برگزاری سمینار معلمین عبری طی چندین ماه، از مهر ماه 92 که در ارتقای علمی و فرهنگی معلمین نقش به سزایی داشته است.

انتشارات :
- به یاری الهی و با تلاش و پیگیری مداوم، کمیته فرهنگی موفق به اخذ مجوز چاپ بزرگترین گنجینه ی فارسی - عبری اثر مرحوم سلیمان حییم گردید.
این اثر ارزشمند مرهون سال ها فعالیت حاخام یهوشوع نتن الی، مرحوم حاخام اوریل داویدی، ربی مئیر داویدی، آقای ماشاا.لله رحمان پورداوود و نیز تلاش قابل تحسین آقایان: رحمن دلرحیم، مهندس آرش آبایی و با سرپرستی و نظارت علمی جناب حاخام دکتر یونس حمامی لاله زار در امر ویرایش، تنظیم مدخل بندی، تلفظ مدخل ها، تکمیل ریشه یابی کلمات با حدود 35000 لغت می باشد.
بنا به توصیه و تشویق آقای داریوش حییم (فرزند مرحوم سلیمان حییم) و با حمایت هیئت مدیره های انجمن کلیمیان تهران طی 12 سال اخیر به خصوص فعالیت آقای هارون یشایایی (ریاست اسبق انجمن کلیمیان تهران) و آقای دکتر همایون سامیح (ریاست فعلی انجمن کلیمیان تهران) و جدیت و تلاش
آقای دکتر سلیمان کهن صدق (مسئول کمیته فرهنگی) در امر چاپ و انتشار این میراث گرانبها، فرهنگ لغات فارسی – عبری ، با طرحی جذاب به زودی توزیع و در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت .
- تکثیر مجدد تورا (بدون نقطه) .
- تکثیر تورا (با ترجمه فارسی) .

کتابخانه :
کتابخانه مرکزی کلیمیان ایران با بیش از 18 هزار جلد کتاب، نهاد افتخارآمیز جامعه ماست که با خرید حدود 300 جلد کتاب جدید در خدمت همگان
می باشد. از زحمات خانم لوی شوقی و آقای ظهوری سپاسگزاریم.

نمایشگاه کتاب :
بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از تاریخ 10 الی 21 اردیبهشت ماه 1393 در مصلی تهران برگزار گردید.
با تلاش و پیگیری کمیته فرهنگی انجمن کلیمیان تهران و با مساعدت و همکاری وزارت محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، بار دیگر جامعه کلیمی حضور خود را در عرصه فعالیت های فرهنگی به نمایش گذاشت.
غرفه انجمن کلیمیان تهران با یاری جوانان فعال و علاقمند همکیش ما و راهنمایی و پاسخگویی به سؤالات مراجعه کنندگان توسط کارشناسان مذهبی حاضر در نمایشگاه، از غرفه هایی بود که بسیار مورد استقبال و توجه اندیشمندان قرار گرفت.
 

 


  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید