انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

بیت اجدادی امام خمینی در شهر خمین پذیرای اقلیت‌های دینی بود 

   

اندازه نوشتار:
خرداد 93
دکتر فرزین فرنوشی

 

 

متن سخنرانی نماینده جامعه کلیمیان در بازدید از خمین

حضرت آدم یگانه کسی بود که خداوند به دست خود و بدون دخالت و شراکت شخص دیگری آفرید. بدین معنی که در آفرینش و خلقت آسمان و زمین ، مشیت الهی بر این قرار گرفت که آفرینش حضرت آدم بدون دخالت هیچ  واسطه ای انجام گیرد و حتی حضرت حوا (همسر حضرت آدم) با استفاده از عضوی از اعضای حضرت آدم آفریده شد. آدم و حوا فرزندانی به دنیا آوردند از جمله هابیل و قابیل و شِت اما در طی سال های عمر حضرت آدم (930 سال)، خداوند چندین بار حضرت آدم را خطاب قرار داده و در موارد مختلفی با او صحبت کردند حتی قابیل پس از قتل برادرش مورد غضب خداوند قرارگرفت تا جایی که قابیل به درگاه خداوند پشیمانی خود را اعلام کرد و ...
فرزند دیگر آدم به نام شت صاحب فرزندی به نام «انوش» گردید که نوۀ حضرت آدم محسوب می شود . اما انوش با متفکران و روشنفکران دوره خود اشتباهی سهوی مرتکب شدند که به نحوی باعث پایه گذاری بت پرستی گردید همانطور که هارامبام (موسی بن میمون) از بزرگترین فلاسفه و اندیشمندان دین یهود در این باره توضیح می دهند انوش و افراد منّورالفکر! هم دوره خود به این نتیجه رسیدند که با توجه به آفرینش ستارگان و سیارگان و خورشید و ماه و .... و برتری موقعیتی آنها در آسمان و بقای بیشتر آنها نسبت به انسان و دلایلی از این جمله، این سیارات و ستارگان شایسته تحسین و تسبیح و مدح و ثنا هستند و قطعاً این کار موجب خشنودی پروردگار می گردد چون این آفریده ها مانند وزرا و اُمرای حکومت خداوند هستند و همانگونه که ارج و قرب و تحسین وزیران یک پادشاه، موجبات خشنودی، احترام وخرسندی آن پادشاه می شود پس خداوند نیز از این کار خوشحال و خرسند می شود .... . بدین ترتیب به نیت خشنودی خداوند، قربانگاه ها و معابدی ساخته شد که این افراد به نیت خشنودی خداوند برای ستارگان و سیارات قربانی تقدیم می کردند غافل از این که خداوند ذاتاً از جنس آفریده هایش نیست و همه آفریده ها باید فقط مدح گوی آفریدگار باشند و اصولاً کسی در پیشگاه الهی قابل مقایسه با ذات اقدس نیست... اما به مرور زمان برای هر سیاره ای، گروهی طرفدار پیدا شد و برای هر ستاره ای، کاهنین جدا و خورشید و ماه هم که به طریق اولی دارای مریدانی بودند، کم کم رقابت ایجاد شد و گروهی حتی الهه خود را برتر از دیگری می پنداشتند و حتی گروهی روش عبادت خاصی پیشنهاد می دادند و گروهی حتی به عنوان پیام آوران، طریق عبادت سیارات را توضیح می دادند و .... تا هنگامی که ابراهیم خلیل ا... آمد و به عنوان اولین بت شکن تاریخ، جان خود را در راه خداپرستی و نفی بت پرستی به خطر انداخت تا نسل و نتایج حضرت آدم را از گمراهی بیرون آورد ! ... اما یکی از توصیفات به کار رفته در مورد امام خمینی ( به عنوان یکی از مراجع دینی شیعیان) لقب بت شکن بود و همین‌طور در هر دوره‌ای مردان و زنانی بوده‌اند که با انواع بت‌پرستی‌ها و خرافات و مادی‌گرایی‌ها مبارزه کرده‌اند.
اما دیدگاه این رهبر در زمینۀ آزادی خداپرستان در نحوۀ عبادت و اجرای مراسم و احوال شخصی خود و آزادی در اجرای فرایض مذهبی آنها نشانگر دیدگاه باز و روشنفکرانه این مرجع دینی در این زمینه دارد که این امر حتی در قانون اساسی کشور نیز ثبت شده است و بدین نحو اهمیت خداپرستی و جلوه گری عظمت خداوند در دیدگاه این مرجع دینی قابل تشخیص است.
 

 


  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید