انجمن کلیمیان تهران
   

بیداری جهانی خوش یمن یا . . .

   

دکتر فرزین فرنوشی

اردیبهشت 91

 

 

بمناسبت برگزاری همایش بین المللی «ادیان و بیداری معاصر»
تاریخ اولین بیداری منجر به حرکت مردمی و خوش‌یمن برای بشریت به حضرت ابراهیم (ع) برمی‌گردد. کما اینکه قبل از ایشان هم حضرت نوح و دیگرانی هم قدم در این راه نهاده بودند اما وجود یک سری قوانین و مقررات ناشی از خواست و اراده پروردگار و تسلیم محض در مقابل خواسته حضرت حق در این مورد اثرگذار و منتج به نتیجه شد و حتی چندین و چند قرن هم پایدار ماند تا جایی که هم اکنون هم پیروان ادیان ابراهیمی در جهان با یکدیگر رابطه قلبی نزدیکی حس می‌کنند و وجود نقطه نظرات مشترک پیرامون توحید، نبوت و معاد و حرکت در راستای فرامین کتاب مقدس مختص خود این شجره و مسیر طلایی را کماکان پایدار و جاودان نگاه می‌دارد.
پیامبران مختلف در طی قرون متمادی و در ممالک مختلف و برای افراد مختلف و حتی به زبان‌های مختلف همگی یک مفهوم یعنی وجود پروردگار را فریاد کرده و حتی به پای آن جان داده‌اند و بشر را از هرگونه دوگانه پرستی و یا قائل شدن شریک برای پروردگار بر حذر داشته‌اند و حتی خود پیامبران از پیروان خود به کرات این امر را درخواست کرده و حتی وجود مبارک خویش را در برابر او ناچیز و حقیر شمرده‌اند و اشاره به ذات وجودی بشر و روحانیت عمق وجود او در تمام ادیان مورد تایید قرار گرفته و تاکید بر پرورش آن شده است.
اما درطی سال‌های پس از رحلت و غیبت آن حضرات باز ذات مادی بشر بر وی غلبه کرد و عده‌ای از افراد بشر حتی پا را فراتر گذاشته و خود را حاکم و صاحب اختیار بشر قراردادند و ...
بشریت این بار بدون حضور پیامبران اما با تکیه بر آموزه‌های حضرت حق در هر مذهب و آئین به یکباره خود را نیازمند به یک دگردیسی حس کرد و در عمق آن شروع به حرکت کرد.
همراهی و تشویق و همکاری بین ادیان حول محورهای مشترک و مطابق با رضایت حضرت حق و دور از هر گونه خودمحوری و منفعت طلبی و انواع سیاست‌زدگی و تنها بر پایه شناخت بیشتر حق و کسب رضایت او در نزدیکی بندگانش به او منجر به خوش یمنی این بیداری و مقدمه ای برای ظهور حضرت غایب و سعادت بشریت می‌باشد.

به قلم دکتر فرزین فرنوشی
مشاور کمیته فرهنگی انجمن کلیمیان تهران
عضو هیئت مدیره انجمن کلیمیان تهران
  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید